There was a few upsets in round one. What does round two have in store?
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The grand final rematch between Southcity and Gundagai is the highlight of the round but there is plenty of interest in the clash of former Canberra teammates Glen Buttriss and Adrian Purtell when Albury head to Cootamundra looking to make up for a one-point loss to start the season.
Round 2 Teams
Brothers v Junee
Sunday, Equex Centre, 2.30pm
Brothers
1 Cade Price, 2 Harold Kirby, 3 Ed Ansell, 4 Ethan MacKenzie, 5 Keifer Power, 6 Peter Little, 7 Cameron Breust, 8 Brayden Sharrock, 9 Aaron Wynne, 10 11 James Hay, 12 Connor Macauley, 13 Liam Carey, 14 Brad Cain, 15 Brady Collins, 16 Clifford Morris, 17 Brigham Tukukino
Junee
1 Daniel Foley, 2 Rasiate Kaliseiqaqa, 3 Timoci Vatubuli, 4 Chris Lewis, 5 Joel Kelly, 6 Matt Hands, 7 Trent Schubach, 8 Fale Malase, 9 Hayden Diggins, 10 Rhys Clemson, 11 Tom Diggins, 12 Joe Eichner, 13 Tui Samoa, 14 Pat Guthrie, 15 Jackson Metcalfe, 16 Afatasi Collins
Gundagai v Southcity
Sunday, Anzac Park, 2.30pm
Gundagai
1 James Smart, 2 Dylan Cole, 3 James Curgenven, 4 Damian Willis, 5 Noa Fotu, 6 Luke Berkrey, 7 Tyron Gorman, 8 Joel Field, 9 Brock Dunn, 10 Matt Henery, 11 Rhys Smart, 12 Blake Dunn, 13 Brett Eccleston, 14 Mark Elphick, 15 Kieran Pearce, 16 Tate Brooke, 17 Ben Armour, 18 Jake Elphick
Southcity
1 Jake Dooley, 2 Jack Lyons, 3 Mitch Bennett, 4 Usaia O'Sullivan, 5 Steven Tracey, 6 Nathan Rose, 7 Kyle McCarthy, 8 Nick Skinner, 9 Pani Manawatu, 10 Hayden Jeans, 11 Tim Hurst, 12 Mitch Curran, 13 Jordan Shepherd, 14 Mick Glanville, 15 Josh Cochrane, 16 Luke McBeath, 17 Ben Lucas
Cootamundra v Albury
Sunday, Les Boyd Oval, 2.30pm
Cootamundra
1 Jordyn Ballard, 2 Daniel Maher, 3 Jade Cowled, 4 Chris Maher, 5 Jason Cronin, 6 Glen Buttriss, 7 James Smith, 8 Jeremy Wood, 9 Patrick Cameron, 10 Moe Clune, 11 Jake Goodwin, 12 Aaron Duncan, 13 Wayne Parker, 14 Luke Levett, 15 Josh Black, 16 Josh Deep, 17 Zac Allen
Albury
1 Keanau Wighton, 2 Damian Scott, 3 Robbie Byatt, 4 Etu Uaisele, 5 Ziggy Kennedy, 6 Adrian Purtell, 7 Kane Hammond, 8 Brad Hill, 9 Joe Lumb, 10 Joe Silafau, 11 Liam Wiscombe, 12 Jon Huggett, 13 Josh Remmington, 14 Cian Timmins, 15 Rhys Dawe
Temora v Young
Sunday, Nixon Park, 2.30pm
Temora
1 Bradon Taylor, 2 Mitchell Wright, 3 Matt Hughes, 4 Jock Ward, 5 Charles Slinger, 6 Yoan Veve, 7 Sam Elwin, 8 Hayden Philp, 9 Gavin Kite, 10 Kris Rands, 11 Jake Milnes, 12 Tyronne Bushell, 13 Grant Hughes, 14 James Stewart, 15 Taylor Krause, 16 Lachlan Barrett, 17 Adam Reid
Young
1 Tom Bush, 2 Jacob Hardy, 3 Numiasasulu Tema, 4 Nayah Freeman, 5 Casey Wall, 6 Jesse Corcoran, 7 Bobby Roberts, 8 Aaron Slater, 9 James Woolford, 10 Kyle Richens, 11 Jake Veney, 12 Warren Aiken, 13 Will Scott, 14 Lachie Jackson, 15 Shawn Brown, 16 Angus Smith, 17 Jason Brown, 18 Bailey Coombes, 19 Robert Plain, 18, 20 Saul Lealaitafea
Tumut v Kangaroos
Sunday, Twickenham, 2.30pm
Tumut
1 Joshua Webb, 2 Brayden Draber, 3 Michael Clark, 4 Matthew Free, 5 Fetongi Tuinauvai, 6 Dean Bristow, 7 Jordan Anderson, 8 Zac Masters, 9 Todd Broad, 10 Thomas Jeffery, 11 Adam Pearce, 12 Ben Roddy, 13 Riley Stuart, 14 Jason Webb, 15 Dan Kilian, 16 Lewis Arragon, 17 Jeremiah Freeman
Kangaroos
1 Tristan Dickson, 2 Eddie Jackson, 3 Lachlan Cuell, 4 Marc Cowled, 5 Cameron Andrews, 6 Ben Jeffery, 7 Dylan McLachlan, 8 Dana Ratu, 9 Zac Graham, 10 Warren Lloyd, 11 Nic Baker, 12 Hayden Jolliffe, 13 Troy Barby, 14 Adam Coote, 15 Sione Nuilia, 16 James Whiteley, 17 Darryl Charles