The success was shared as the Group Nine Junior Rugby League season ended with action-packed grand final festivities on Saturday.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Big crowds turned out at Young and Wagga for the grand finals across the Northern and Southern Pools.
Young, who hosted the Northern Pool grand finals, enjoyed a big day out, winning four grand finals. They won the under 16 and 14 leaguetag as well as the under 10 and 12 rugby league.
Kangaroos was the most successful club in the Southern Pool.
Kangaroos won four of the seven grand finals they contested, the under 10, 11 and 15s rugby league, as well as the under 16 leaguetag.
Junee and Temora also won two premierships each.
Across the two pools, grand final glory was spread across 10 different clubs.
Grand final results
Under 10 Southern Pool Rugby League
WAGGA KANGAROOS BLUE 12 (TRIES: K. LYSON 1, A. BANKS 1 GOALS: A. BANKS 1, H. LYNCH 1) lt. WAGGA KANGAROOS RED 42 (TRIES: J. STONE 3, J. RUMBLE 2, L. WALSH 1, J. DUNN 1, T. CUNNEEN 1 GOALS: J. STONE 1, B. POWER 1, B. FOLEY 1, T. CUNNEEN 1, J. KITSON 1)
Under 12 Northern Pool League Tag
WAGGA BROTHERS 4 (TRIES: H. WILLIAMS 1 ) lt. TEMORA 18 (TRIES: L. CURRY 1, A. DIVERSI 1, G. KRAUSE 1 GOALS: M. MCCRONE 1, C. GRANLEESE 1, A. DIVERSI 1)
Under 12 Southern Pool League Tag
WODONGA 10 (TRIES: O. STRAUSS 1, R. DODD 1 GOALS: C. DODD 1) d. WAGGA KANGAROOS BLUE 8 (TRIES: K. DAVIS 1, A. JOLLIFFE 1 )
Under 14 Southern Pool League Tag
GUNDAGAI/ADELONG 26 (TRIES: D. WHITE 2, J. CROOKS 1, M. HOWELL 1, L. DALEY 1, R. WILSON 1 GOALS: L. BARTLETT 1) d. WAGGA KANGAROOS RED 4 (TRIES: B. ALEXANDER 1 )
Under 14 Northern Pool League Tag
YOUNG 32 (TRIES: C. FITZPATRICK 2, H. Keevil 1, R. DUNCAN 1, M. WARK 1, L. FOSTER 1 GOALS: H. Keevil 4) d. JUNEE DIESELS 10 (TRIES: G. ROBERTSON 1, E. Duck 1 GOALS: T. NEWMAN 1)
Under 16 Southern Pool League Tag
WAGGA KANGAROOS RED 44 (TRIES: S. BURTON 2, L. JOLLIFFE 2, M. LUCAS 2, G. SALI 1, H. WATSON 1, P. FOLEY 1 GOALS: M. LUCAS 3, L. JOLLIFFE 1) d. WAGGA MAGPIES 0
Under 15 Northern Pool Rugby League
JUNEE DIESELS 40 (TRIES: N. HOGARTH 2, W. MCDERMOTT 2, H. COOK 1, K. WRIGHT 1, J. CROWDER 1 GOALS: J. MCCARTHY 3, H. COOK 2, W. MCDERMOTT 1) d. YOUNG 22 (TRIES: C. MCDONALD 1, B. Sing 1, C. BURNS 1, J. McIllhatton 1 GOALS: C. CROSS 3)
Under 15 Southern Pool Rugby League
TUMUT 8 (TRIES: z. treglown 2 ) lt. WAGGA KANGAROOS 35 (TRIES: D. WARNER 2, A. CURRY 2, J. COLE 1, T. Magnone 1 GOALS: C. Brose 5)
Under 10 Northern Pool Rugby League
WAGGA BROTHERS 28 (TRIES: R. EVANS 2, L. FOSTER 1, P. FITZGIBBON 1, L. OTI 1 GOALS: K. FLINN 1, J. WRIGHT 1, L. FOSTER 1, A. MOLLER 1) lt. YOUNG 32 (TRIES: H. CODDINGTON 2, M. SCHILT 1, D. LOCO 1, J. THORP 1, A. REYNOLDS 1 GOALS: M. ANDERSON 1, K. OWEN 1, H. CODDINGTON 1, A. REYNOLDS 1)
Under 11 Northern Pool Rugby League
COOTAMUNDRA 24 (TRIES: H. BOXSELL 3, B. PIFFERO 1 GOALS: J. HARRIS 1, H. BOXSELL 1, B. PIFFERO 1, A. SMART 1) d. TURVEY PARK 10 (TRIES: E. WILKINS 1, X. WILLIAMS-BYES 1 GOALS: E. WILLIAMS 1)
Under 11 Southern Pool Rugby League
WAGGA KANGAROOS RED 30 (TRIES: W. BRYANT 2, D. WATSON 1, J. ASHCROFT 1, J. STEED 1 GOALS: M. OLIVER 1, J. WARDMAN 1, W. BRYANT 1, J. ASHCROFT 1, H. O'HARA 1) d. WAGGA KANGAROOS BLUE 6 (TRIES: K. LANDER 1 GOALS: K. LANDER 1)
Under 12 Southern Pool Rugby League
GUNDAGAI/ADELONG 18 (TRIES: B. BARTLETT 1, B. PIPER 1, L. WILSON 1 GOALS: S. SMITH 1, B. PIPER 1, J. BELL 1) lt. ALBURY 22 (TRIES: C. GARDINER 2, B. HYLAND 1, A. THAPA 1 GOALS: B. HYLAND 1, J. HARRIS 1, P. BYRNES 1)
Under 12 Northern Pool Rugby League
COOTAMUNDRA 12 (TRIES: A. PIFFERO 1, T. TANKS 1 GOALS: O. HALL 1, M. O'LOUGHLIN 1) lt. YOUNG 26 (TRIES: D. EDWARDS 2, C. SMITH 1, M. ASHTON 1, C. SCHILLER 1 GOALS: H. GLOVER 1, M. ASHTON 1, N. CANELLIS 1)
Under 13 Southern Pool Rugby League
TUMUT 22 (TRIES: A. WILLIAMS 2, M. LAWRENCE 1, E. PEARCE 1 GOALS: C. ROSSITER 3) d. WAGGA KANGAROOS RED 16 (TRIES: R. KEMP 1, J. LUCAS 1, A. OWEN 1, J. SKIPPEN 1 )
Under 13 Northern Pool Rugby League
JUNEE DIESELS 40 (TRIES: J. ALLEN 2, L. FIELD 2, C. CONDON 1, S. DREW 1, T. HEIR 1, L. MOON 1 GOALS: L. FIELD 3, S. DREW 1) d. COOTAMUNDRA 10 (TRIES: D. SLAVEN 1, D. O'TOOLE 1 GOALS: D. O'TOOLE 1)
Under 14 Northern Pool Rugby League
YOUNG 16 (TRIES: C. ANDERSON 1, J. THOMPSON 1, R. POWDERLY 1 GOALS: B. Smith 1, C. Lucas 1) lt. TEMORA 17 (TRIES: R. NEVILLE 1, J. REARDON 1, D. BYRNES 1 GOALS: J. MCKINNON 2)
Under 14 Southern Pool Rugby League
TUMUT 10 (TRIES: w. atherton 1, J. SMITH 1 GOALS: E. WILLIAMS 1) lt. WAGGA MAGPIES 22 (TRIES: J. FULLER 1, B. WHEATLEY-DOWLING 1, J. WILLIAMS 1, I. HARDMAN 1 GOALS: A. PURCELL 3)
Under 16 Northern Pool League Tag
YOUNG 12 (TRIES: E. CROKER 2, H. MADGWICK 1 ) d. TEMORA 10 (TRIES: G. OLIVER 2 GOALS: M. McCrone 1)
Rick Keast Medal Winners
Northern
Under 10's- Harry Coddington (Young Cherrypickers)
Under 11's- Harry Boxsell (Cootamundra Bulldogs)
Under 12's- Drew Edwards (Young Cherrypickers)
Under 13's- Luke Moon (Junee Diesels)
Under 14's- Jared McKinnon (Temora Dragons)
Under 15's- Will McDermott (Junee Diesels)
Under 12's L/T- Maisy McCrone (Temora Dragons)
Under 14's L/T- Lucy Foster (Young Cherrypickers)
Under 16's L/T- Darcy Sing (Young Cherrypickers)
Southern
Under 10's- Joe Stone (Wagga Kangaroos Red)
Under 11's- Jesse Steed (Wagga Kangaroos Red)
Under 12's- Cody Gardiner (Albury Thunder)
Under 13's- Angus Williams (Tumut Blues)
Under 14's- Isaac Hardman (Wagga Magpies)
Under 15's- Angus Curry (Wagga Kangaroos)
Under 12's L/T- Rain Te - Huinga Dodd (Wodonga Storm)
Under 14's L/T- Destiny White (Gundagai/Adelong Tigers)
Under 16's L/T-Milly Lucas (Wagga Kangaroos Red)
READ MORE