Wagga Vipers under 18s girls coach Mark Wade has named a star-studded squad to contest the upcoming State Cup events in 2019.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
More than 80 per cent of the 17-women roster are currently playing or have played at premier grade level with Wade calling upon a host of under 16s to step up to the plate.
“I’ve coached that particular group of girls for a few years now and they’ve been really strong, so about half of those girls have come straight up to under 18s now,” Wade said.
AKW Jets try-machine Sophie Crouch will spearhead the Vipers’ attack while Young Guns trio Molly McCrone, Ella McPharlane and Lucy Anderson loom as trump cards.
“State Cup isn’t until February next year but I’ve already started the girls on training and we had a run at 6am on Wednesday morning,” Wade said.
Meanwhile, Chris Dowell and Mick McDermott have named a stacked under 16s boys representative squad with Ethan Robertson naming a similarly experienced under 16s girls side.
Wagga Vipers Junior Squads 2019
Under 8 Girls Team: Coach - Marcus Chobdzynski
- Isabel Baggio
- Chelsea Brazulaitis
- Ivy Chobdzynski
- Zara Connolly
- Asha Creek
- Jamila Elliott
- Kacey Elphick
- Stella Flin
- Savannah Jeans
- Daisy Joyce-Spencer
- Shayla Lander
- Monica Stephen
Under 8 Boys Team: Coach - Matt Pike
- Remy Anderson
- Jack Bartell
- Harrison Dobson
- Hudson Evans
- Alex Glisson
- Bryson Graham
- Hudson Honeysett
- Dustin leeman
- Mason Pike
- Jed Rose
- Ryan Trevaskis
- Nate Williams
Under 10 Girls: Coach - Bridget Robertson
- Halle Baggio
- Mollie Clarke
- Indiana Cole
- Abbey Hunt
- Abbey Jordan
- Kewa Kahuroa
- Tayla Lawrence
- Jordan McFadden
- Evie Plum
- Paige Plum
- Chloe Powell
- Stephanie Shaw
Under 10 Boys Squad: Coach - TBA
- Levi Baggio
- Lex Charles
- Cooper Connolly
- Max Cook
- Ari Cook
- Ruben Evans
- Ashton Feary
- Patrick Fitzgibbon
- Logan Goesch
- Samuel Gumbleton
- Kobe Gustowski
- William Hewitt
- Kye Howard
- Jack Lawrence
- Ben Maclure
- Boston Macri
- William Moore
- Harry Rynehart
- Kaden Shaw
- William Smith
- Ryder Spencer
- Jack Stratton
- Nate Suckling
- Jasper Wade
- Cooper Willoughby
- Jessie Wright
Under 16 Girls Squad: Coach - Evan Robertson
- Maddie Browning
- Veronica Charlton
- Maisy Condon
- Charlotte Heine
- Grace Kelly
- Millie Lucas
- Eloise Murphy
- Jorja Pinney
- Alex Read
- Ash Reynoldson
- Saffron Robertson
- Alice Trevaskis
- Halle Watson
- Breanna Wendt
- Jess Wendt
- Caitlin Wheeler
- Jessica Woods
Under 16 Boys Squad: Coaches - Chris Dowell and Mick McDermott
- Charlie Bourne
- Tom Bourne
- Joe Cole
- Angus Curry
- Sam Emery
- Luke Fellows
- Jake Hay
- Harry Hayes
- Luke Lawrence
- Will McDermott
- Sam McNaughton
- Patrick Voss
- Ethan Weidemann
- Tristan Wheeler
- Kye Wright
- Charlie Wykes
Under 18 Girls Squad: Coach - Mark Wade
- Lucy Anderson
- Sophie Crouch
- Phoebe Duncombe
- Chloe Griffith
- Madison Haggar
- Tarnayar Hinch
- Caitlin Kelly
- Molly McCrone
- Bella McDermott
- Ella McFarlane
- Madeline McPherson
- Leila Miles
- Madeline Morton
- Gabbie O'Connell
- Bronte Prestage
- Cleo Randal
- Hayley Wade