Do you have an event to add to the calendar? Email nbarlow@fairfaxmedia.com.au.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Wagga
7am: Community breakfast at Wagga Beach.
8am: Markets at Wagga Beach until 2pm.
9am: Free amusements at Wagga Beach.
9am: Australia Day ceremony, including citizenship ceremony.
10am: Live entertainment until 2pm from Warren Kermond OAM, Social Hand Grenade, Michelle Robertson, Daniel Tooze, Jaycob Peters and The Convicts.
10am: The Farmers Home is celebrating all things Australian with a dunny roll and thong throw and Triple J Hottest 100.
11am: Wiradjuri Culture Walking Tours will be led by Mark Saddler from the Civic Theatre.
Midday: Listen to Triple J Hottest 100 at The Victoria Hotel before The Mighty Yak play live from 8pm.
Midday: Gates open at the Murrumbidgee Turf Club for the Australia Day Races with the Faces of the Carnival being announced around 3pm.
1pm: The Hit 93.1 Australia Day Talent Quest starts at the Civic Theatre.
Adelong
11.30am: Adelong S&C is hosting a morning tea.
Midday: Community awards will be presented.
Barellan
10.30am: Australia Day activities, including flag raising ceremony, bush poetry reading, damper making contest and children’s activities, followed by a barbecue lunch at Barellan Pool.
Batlow
8am: Batlow Rotary are hosting a barbecue breakfast and the RFS are cooking damper and billy tea at Memorial Park.
8.30am: Australia Day ceremony and awards.
Coolamon
8am: Free community breakfast at Rannock Community Centre, Rannock.
10am: Australia Day ceremony at Rannock Community Centre.
Cootamundra
8am: Breakfast, Australia Day ceremony and entertainment at Jubilee Park.
Griffith
7.30am: Breakfast is available at Pioneer Park Museum until 9.30am as well as train rides, jumping castle, face painting and horse rides. There is free entry to Pioneer Park Museum until midday.
9.30am: The official ceremony will take place at Griffith Regional Theatre before and morning tea is served for the town’s newest Australia citizens and live music plays.
Grong Grong
9am: Flag raising ceremony and breakfast in the Grong Grong Park.
Gundagai
8am: The Gundagai Lions Club will cook a barbecue breakfast at Carberry Park.
8.55am: Pastor Steve Maynard will make the call to order before the mayoral welcome at 9am.
Harden
8am: A barbecue breakfast will be followed by an acknowledgement to country, flag raising, Australia Day ambassador address and citizenship awards. Street stalls, vintage car and truck display and a sausage sizzle will be held at Wombat from lunch time.
Henty (Greater Hume Shire)
8am: Free barbecue breakfast at Henty Memorial Park.
9am: The official ceremony, including award presentations and citizenship ceremony, will commence.
Junee
6.30am: Bus leaves Recreation Centre for the jail.
7am: Jail Brake Fun Run registration.
7.30am: Jail Brake Run Run to commence.
8am: Barbecue breakfast, a Junee Swimming Club fundraiser, starts at the Rec Centre.
9.30am: Australia Day Ceremony in the stadium.
11:30am: Fundraiser tea/coffee and lamingtons by Junee Lions Club.
Midday: Free entry to Junee Recreation and Aquatic Centre finishes.
12.30 – 2:30pm: Free waterslide in operation.
Leeton
Check out the full list of events for Leeton Shire here.
Narrandera
8am: Lion’s Club breakfast at Marie Bashir Park for $10.
9am: Australia Day ceremony and thanksgiving service in Marie Bashir Park.
11am: Yabby races at Marie Bashir Park, hosted by Narrandera Junior Rugby League Club.
Midday: Dj and coin toss at Lake Talbot Swimming Complex.
2pm: Australia v The World lawn bowls tournament at Narrandera Bowling Club.
Talbingo
5.30pm: Barbecue in Miles Franklin Park.
6.30pm: Talbingo community awards will be presented.
Temora
5pm: The Australia Day ceremony will be held at Gloucester Park with ambassador, athlete and philanthropist Viv Kartsounis.
Tumut
8am: Breakfast and entertainment from local town band and choir.
9am: Official ceremony, including Tumut region Australia Day award presentations, to commence in Stockwell Gardens.
Yerong Creek
7.30am: Breakfast will be served at the Yerong Creek Hall/Recreation Ground until 9.30am.
10am: The official ceremony will commence followed by dog high jump, tug-of-war, bushman’s relay, best dressed Aussie award, children’s entertainment, emergency services display and live music.
Young
8.30am: Celebrations will commence at Carrington Park 8.30am until 11.30am with a barbecue breakfast, children’s entertainment, bush poetry and the official ceremony.